Susret s fra Antom Bobašem

Anto BobasJoš jedan susret s predstavnikom redovnika u Godini posvećenog života ostvarili smo u četvrtak, 21.5.2015. kada nas je posjetio fra Anto Bobaš, župnik Župe Kraljice svete krunice u Zagrebu, dominikanac i član glazbenog sastava „Glasnici nade“, te kroz glazbu i riječ predstavio dominikanski red i svoj način evangelizacije.


Prije samog susreta, p. Anto je predvodio večernju misu i animirao liturgijsko pjevanje u pratnji svog brata Jadranka na gitari. U propovijedi fra Anto se usredotočio na pročitano evanđelje – na važnost i nezaobilaznost crkvenog i vjerskog zajedništva za što je Isus molio u svojoj velikosvećeničkoj molitvi. Njegov način evangelizacije jest kroz slikovitu riječ – zajedništvo i toplina koje ima skupina okupljena oko zajedničke vatre nemjerljiva je prema toplini koju može stvoriti i održavati pojedinac sam. Još više, fra Anto evangelizira kroz glazbu, i to glazbu blisku mladima, a to je rock. U početku svog svećeničkog poziva gajio je veliku želju, a što na mnoge načine i ostvaruje: izvođenjem kršćanskog rocka donijeti Riječ Božju na – kako to papa Franj naziva – periferije vjere, na mjesta gdje vjerniku nije uobičajeno zaći, ali gdje itekako postoji potreba za spoznajom Boga i pravih vrijednosti. Između ostalog, o redu dominikanaca doznali smo kako je utemeljitelj reda, sv. Dominik u središtu svoje karizme imao traženje istine te s propovjedaonica pozivao vjernike suvremenike na zajedničko traženje istine u svjetlu evanđelja.U toplom i prijateljskom ozračju fra Anto je prenio ponešto od svog iskustva iz bogatog svećeničkog i glazbeničkog života uz poruku da se, oslonjeni na Boga, isplati i može vjerovati u dobar ishod svojih napora služenja dobru i ljudima.

Vlatka Železnjak