Humanitarni koncert Marijini obroci

marijini+obroci+clr[1]U prepunoj dvorani crkve svetog Antuna Padovanskog na jugu održan je humanitarni koncert popularne klasične glazbe u organizaciji međunarodne udruge „Marijini obroci“, a sve u cilju prikupljanja besplatnih obroka za djecu Afrike u njihovim školama. Hrvatska udruga Marijini obroci osnovana je 2009. godine i zahvaljujući dobroti svojih podupiratelja imaju otvorene školske kuhinje u Malaviju, Ekvadoru, Libiji i Beninu. Zahvaljujući donacijama iz Varaždinske biskupije, u selu Hondji u Beninu udruga je otvorila školsku kuhinju. Velik broj djece dosad nije dolazilo u školu jer su trebali tražiti hranu, a sad u toj kuhinji svakodnevni topli obrok dobiva preko 600 djece. 

U udruzi radi velik broj volontera koji prikupljaju sredstva i organiziraju pomoći. Imajući na umu rečenicu Marije Terezije „Ako ne možete prehraniti stotinu ljudi, nahranite jednog čovjeka“ vizija je ove udruge da oni koji imaju više nego im je potrebno to podijele s onima kojima nedostaju i najosnovnije stvari za život, te da svako dijete, na mjestu svoga obrazovanja, primi jedan obrok. Dolaskom u školu i činjenicom da će upravo u školi dobiti jedan besplatni obrok, potaknulo je mnogo afričke djece da ustraju u svome školovanju pa se i njihov broj svakodnevno povećava. Marijini obroci stoga omogućuju djeci da pohađaju školu i budu obrazovani. Danas su pomogli mnogi naši župljani i gosti koncerta prikupljajući dobrovoljne priloge, a donacijom od 120 kuna omogućili su prehranu jednom djetetu tijekom cijele kalendarske godine. Zamislite, 10 kuna za jedno dijete dovoljno je za hranu jedan mjesec. Kakvo jednostavno rješenje za rješavanje gladnih u svijetu, a posebice afričke djece. Marijini obroci trenutno hrane 996 000 djece. Na koncertu su sudjelovali i uveselili mnoštvo Dječji zbor Župe Nikole biskupa Čakovec ( dirigentica Iva Novak), Pjevački zbor OŠ Petrijanec ( dirigentica Melita Bastalec), Pjevački zbor J.S. Slavenski Čakovec ( dirigentica Senka Bašek-Šamec) , Katedralni zbor „Chorus angelicus“ Varaždin ( dirigent Anđelko Igrec) i Varaždinski komorni orkestar ( dirigent Anđelko Igrec). Gotovo dvosatni koncert koje je vodio Krešimir Ćurlin uz predstavljanje svakog zbora i prezentaciju o Marijinim obrocima, uveselili su naši ministranti koji su unijeli u crkve zastave država u kojima se provode Marijini obroci, a koncert je završio zajedničkom izvedbom i arijom iz opere Jalta, Jalta – „neka cijeli ovaj svijet zove se bajka“. U Marijinu mjesecu našoj smo Božanskoj Majci iskazali ljubav pjesmom i brigom za njezinu i našu najsiromašniju djecu.

Nataša Kralj