Svećeničko ređenje

U prepunoj zagrebačkoj katedrali održano je 17. lipnja 2017. svečano euharistijsko slavlje svećeničkog ređenja šesnaestorice đakona Zagrebačke metropolije za prezbitere. Među šesnaestoricom mladomisnika bilo je sedam kandidata Franjevačke provincije Ćirila i Metoda, od kojih dvojica vezanih uz naš grad Čakovec –fra Josip Sedlar, rodom iz Čakovca, Župe svetog Antuna Padovanskog jug, te fra Ivan Crnković, rodom iz Kamenskog, posljednjih godinu dana u đakonskoj službi u čakovečkoj Župi svetog Nikole biskupa. Svoje su svečane svećeničke zavjete kandidati izrekli pred svojim rediteljem, zagrebačkim nadbiskupom i kardinalom, Josipom Bozanićem, pomoćnim biskupima zagrebačkim, mons. Ivanom Šaškom i mons. Mijom Gorskim te pomoćnim biskupom u miru, mons. Valentinom Pozaićem, pred redovničkim poglavarima, rektorom i poglavarima Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa te pred dvjestotinjak svoje subraće svećenika. Dio mnoštva iz raznih krajeva Hrvatske bilo je i četrdesetak vjernika iz župe Čakovec jug koji smo, uz okupljenu obitelj i kumove, svojim prisutstvom i molitvom uveličali ovaj svečani događaj ređenja našeg mladomisnika, fra Josipa.

Postupak podjele sakramenta svetog reda prezbiterata bogat je mnogobrojnim gestama koje mladog svećenika stavljaju u ponizan stav pouzdanja u Božje vodstvo i pomoć. Na riječi kojima je svaki kandidat okupljenom mnoštvu predstavljen imenom i prezimenom te svojim porijeklom iz pojedine župe, dolazili su pred ređenika te izricali svoju spremnost na svećeničku službu riječima: „Evo me!“ Svojim peterostruko ponovljenim odgovorom „Hoću“, od kojih je zadnji nadopunjen riječima „Uz Božju pomoć“ ređenici su izrazili svoje opredjeljenje za služenje Božjem narodu. Na rediteljevo pitanje svakom pojedinom kandidatu: „Obećavaš li svom dijecezanskom biskupu i svojem zakonitom poglavaru poštovanje i poslušnost?, spremno su odgovarali: „Obećavam“. Nad svakim od njih izrečeni su blagoslovni zazivi: „Bog koji u tebi započe dobro djelo, neka ga i dovrši.“ „Gospodin Isus Krist kojega je Otac pomazo Duhom Svetim i snagom čuvao te da povećuješ kršćanski puk i Bogu prinosiš žrtve.“ „Budi svjestan svega što ćeš činiti, provodi u djelo ono što ćeš obavljati i život svoj suobličuj otajstvu križa Kristova.“ U svojoj homiliji upućenoj mladim svećenicima, između ostalog, kardinal im je na srce stavio mlade vjernike našeg naroda kojima je nadasve potrebna njihova blizina i uzor življenja prema riječima evanđelja.
Polaganje ruku svih prisutnih svećenika mladim ređenicima bila je dirljiva slika bratske ljubavi i blizine sadašnjih za nove pastire Božjeg naroda.
Nakon svečanog čina oblačenja svojih misnica, simbolično pomognuto svakom pojedinom mladomisniku od strane svog župnika, šesnaestorica novih svećenika nastavilo je koncelebrirati misno slavlje sa svojom subraćom svećenicima. U okupljenom puku osjećala se zahvalnost i radost zbog novih radnika na njivi Gospodnjoj kojima su potrebne naša otvorena srca i molitve.

Vlatka Železnjak