Reljef sv. Antuna Padovanskog

Reljef sv. Antuna PadovanskogVeliki zidni reljef u zidnoj udubini nasuprot «zimskoj kapeli» prikazuje sv. Antuna Padovanskog. Napravljen je od mramorne prašine, a djelo je akademskoga kipara Ivana Ivoša. Na njemu je veliki čudotvorac prikazan u svojem najpoznatijem pučkomu liku: na jednoj ruci drži razigrano dijete Isusa koji se igra, a u drugoj ruci drži ljiljan, znak čistoće. Pokraj njega je košarica s kruhom koja podsjeća na «Kruh sv. Antuna».144 Franjevački habit, korda i krunica odaju njegov franjevački identitet. Sigurno i čvrsto držanje Sveca označuje njegovu stabilnost i potpunu podređenost Kristu kojega je nosio u svom srcu, u mislima, u udovima – u čitavom svojem biću. Premda izgleda mnogo uzvišeniji od nas običnih ljudi, u isto je vrijeme tako blizak i pristupačan svakomu tko mu se utječe u molitvi i potrebi.

Sv. Antun je omiljeni pučki svetac i u narodu je poznat po skrbi za siromašne. Poslije njegove smrti ljudi su osjetili čudotvornu Svečevu pomoć upravo onda kad su, moleći potrebnu milost, obećali dati svoj prilog za siromahe. Koncem prošlog stoljeća nastao je  institucionalizirani oblik davanja milodara za kruh gladnih na čast sv. Antunu. Takva vrsta pobožnosti pod nazivom „Kruh sv. Antuna“ raširena je po cijelom svijetu, osobito po franjevačkim samostanima i crkvama. Reljef dimenzije 1,40 x 3,00 m ima površinu od 4,2 m².